سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق هوشمند

تفاوت عمده سیستم های اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر در نحوه پیکربندی و فناوری به کار گرفته در آن ها می باشد، ولی عملکرد دتکتور در هر دوی آن ها یکسان است. ولی در سیستم اعلام حریق هوشمند اساس عملکرد دتکتورها بر پایه ریزپردازنده است.

در کل مبحث نصب و استفاده از تجهیزات سیستم اعلام حریق دو نوع آنالوگ و دیجیتال رو داریم،حال به بررسی هردو سیستم میپردازیم.

در سیستم‌های هوشمند، آشکار سازها همواره فعال و به طور پیوسته پاسخگوی سیگنال‌های ارسالی از سوی تابلوی کنترل مرکزی هستند و مانند سیستم‌های آدرس پذیر و متعارف تنها در دو وضعیت هشدار یا عدم هشدار قرار ندارند. بنابراین در اینگونه سیستم‌ها، آشکار ساز ها نقش حسگرهایی را بازی می‌کنند که داده‌ها را به عنوان سیگنال‌های ورودی در اختیار ریز پردازنده تابلوی کنترل مرکزی قرار می‌دهند.

آشکار سازهای سیستم هوشمند خود دارای ریز پردازنده هستند و حساسیت آن ها در مقابل اثرات آتش از طریق تابلوی کنترل مرکزی قابل تنظیم است. در این سیستم، آشکارسازها با پایش پیوسته شرایط محیطی از نظر دود و گرما، اطلاعات را در اختیار تابلوی کنترل مرکزی قرار می‌دهند و تابلو نیز براساس تنظیم‌های از پیش تعیین شده نرم افزاری، واکنش مناسب را نشان می‌دهد.

حال در سیستم های اعلام حریق هوشمند بی سیم این قابلیت داره تا بانصب در هر مکانی بدون داشتن تابلو مرکزی زمانی که حریقی و وهمچنین دودی بوجود امد در مکانی که سنسور اعلام حریق نصب میباشد سریعا سنسور شروع به آژیر زدن و همچنین پیامی را به کارفرما مبنی بر فعال شدن سیستم اعلام حریق ارسال می کند.

همچنین یکی از مزیت های سنسور های اعلام حریق شرکت  این می باشد که احتیاج به برق ندارد و همچنین شما کمترین هزینه ای رو برای تجهیز کردن مکان مورد نظر خواهید داشت.

مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند

  • برای هر حسگر می توان حساسیت منحصر به فردی انتخاب کرد

  • حسگرها را می توان به صورت ممتد و پیوسته نظارت کرد و مورد آزمایش قرار داد.

  • تغییرات محیطی که بر حسگرها تاثیر بگذارند، قابل جبران کردن هستند.

  • هشدارها طی چند مرحله در قالب پیش هشدار و هشدار اصلی عمل می کنند.

  • سیستم اعلام حریق هوشمند، تقریبا هیج خطایی ندارد

  • سیستم قابلیت اتصال به سایر سیستم های امنیتی و حفاظتی ساختمان را دارد.

  • سیستم اعلام حریق هوشمند، واکنش بسیار سریعی دارند.

  • هزینه نگهاداری و تعمیرات نسبتا پایینی دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *