طراحی محوطه هوشمند

حیاط سازی منزل با فضای سبز

یکی از پرکاربردترین و زیباترین طراحی حیاط و محوطه سازی میتونیم به حیاط سازی با استفاده از فضای سبز (گل و گیاه ) و همچنین مسیر رفت ویرگشت اشاره نمود.

پیشنهاد ویژه ما:انواع گل های زینتی و چمن

محوطه سازی

در محوطه سازی همیشه با گیاهان مختلف سروکار داریم پس باید در انتخاب گل و گیاهان مورد نظر برای محوطه سازی باید دقت کرد چون به شرایط آب وهوایی وهمچنین به رطوبت نسبی خاک و بارندگی و تعداد روزهای آفتابی و ابری و غیره بستگی دارد.

 

استفاده از آلاچیق،آبنما،برکه نهر،رواق،باربیکیو،گل کاری،استخر و…… از بخش های مهم در محوطه سازی بشمار میاید. با توجه به درخواست کارفرما المان های متفاوتی در کارها بکار میرود.

یکیدیگر از گامهای بسیار مهم در طراحی واجرای محوطه سازی می باشد که با طراحی مناسب قبل از اجرای کار باید مکان مناسب آلاچیق،گل کاری، فضای سبز و مسیر رفت وآمد را در طراحی معلوم و مشخص نمود.

از دیگر خصوصیات محوطه سازی میتوان به ایجاد فضای دلنشن، روحیه بخش و جذاب برای استفاده کنندگان در نظر گرفت که میتوان آن را در حیاط یا پشت بام در نظر گرفت که باید این طراحی با توجه به طرح های متفاوت و متناسب با طرح ویلا عنوان نمود که این در بنا تاثیر فراوان وهمچنین در زیبایی ویلا و ساختمان نقش بسزایی دارد.

 

 

محوطه سازی ویلا یا ساختمان

در محوطه سازی ویلا میتوان به این اشاره کرد که در کشور ما در حال افزایش  می باشد،در محوطه سازی ویلا باید ایمنی و همچنین استاندارد رو رعایت نمود و محوطه سازی فقط هرس و آبیاری نیست بلکه طوری باید محوطه سازی کرد که انسان وقتی وارد اونجا میشود از روزمرگی خود خارج به تفکر بپردازد و همچنین بوی چمن مرطوب و استنشاق بوی گل های زیبای محیط وی سرحال و خشنود از زندگی کنند.

همه ما دوست داریم ساعت ها به تماشای فضای سبز و گل های بپردازیم و لذت بردن از برهنه راه رفتن بروی چمن های که در نوبه خود آرامش خاصی رو به انسان میدهد. و اینکه یاد بگیریم با استفاده از گل های مختلف و درختچه  و ترکیب گونه های مختلف از آنها بتوانیم فضای دلنشینی رو برای خود و خانواده خود فراهم آوریم .

به عنوان مثال استفاده از استخر گزینه پیشنهادی بسیار مناسبی میباشد ما متاسفانه در کشور ما کمترین اهمیت را به آن داده اند، و همچنین در محوطه سازی  وطراحی خاص خود به ویلا نمای خاصی را میتوان بخشید که با روح و روان انسان بازی کند.

اجرای محوطه سازی

.انتخاب خاک برای محوطه

در بحث محوطه سازی یکی از مسایل  خاک میباشد چرا که خاک بستر یک ساختمان و محوطه تان می باشد پس در انتخاب خاک برای خاک برداری و همچنین خاکریزی محوطه حتما دقت کافی و مطالعه و همچنین از کارشناس بخواهید تا با مطالعه بر بروی خاک مناسب برای کشت انواع گیاهان برای محوطه و ساخت ویلا و ساختمان بررسی کرده و تایید بنماید.

.مصالح ساختمانی در محوطه سازی

همانطور که میدانید مصالح ساختمانی زیادی وجود دارد که برای کارهای مختلفی استفاده میشود و برخی مصالح نیز مشترک میباشد                           ولی با این حال برخی  مصالح مخصوص ساخت و بازسازی در محوطه سازی بکار میرود،با مطالعه از مصالح متفاوت میتوانید به درستی از آنها استفاده کنید بسیاری از مصالح نیز برای زیبا سازی محوطه بکار میرود.

.ساخت المان های متفاوت در محوطه سازی

با توجه به مساحت ساخت و بازسازی میتوان المان های مختلفی را در نظر گرفت برای طراحی محوطه زیبا و دلنشین که در ادامه به آنها میپردازیم:

آلاچیق

آلاچیق کلمه عمومی به معنای هرنوع سرپناهی میباشد که در فضای باز مورد استفاده قرار میگیرد و حتی نوع استفاده ان در مواردی به عنوان پارکینگ هیچ تغییر در اسم ان ایجاد نخواهد کرد ولی این درحالیست که در بحث محوطه سازی بسته به کاربرد ان نام های مختلفی به ان اطلاق میگردد که هر کدام دارای تعریف جداگانه ای خواهند داشت.

آبنما

یکی از المان های که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته آبنما میباشد که با مصالح مختلف قابل ساخت است که میتوان با تنظیم نحو ه ریزش آب و صدای مورد نظر وهمچنین نورپردازی خاص میتوان جلوی ویژه ای رو به فضای مورد نظر اضافه نمود.

برکه

برکه به فضای گفته میشود که آب در آن راکد میباشد و به عنوان یک المان جدید میتوان در محوطه سازی استفاده نمود، از آب در برکه میتوان برای آبیاری گیاهان محوطه استفاده نمود و همچنین برکه محل مناسبی برای کشت بسیاری از گیاهان آبزی میباشد از جمله نیلوفر آبی و لویی و …..در نتیجه یکی از المان های میباشد که در زیبایی فضای محیط نقش بسزایی دارد.

استخر

از دیر باز شنا بعنوان یکی از مفرح ترین ورزشهای انسان بوده است.به همین دلیل در محوطه سازی نقش بسزایی دارد، بدلیل زندگی شهر نشینی انسان این روزا سبب شده استخر یکی از عوامل مهم در ویلا سازی ها باشد ولی استخر بدلیل چالش های بسیار زیادی از جمله آبندی،تصفیه و نگهداری از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی بشمار میاید.

کف سازی

همواره یکی دیگر از اثر گذارترین بخش ها در محوطه سازی کف سازی محیط از جمله مسیر رفت و آمد و کف سازی در باغچه ها میباشد که زیبای خاصی میبخشد به فضا؛ باید توجه داشت که چه نوع مصالحی در ساخت ان بکار برد  پس با مطالعه و درخواست از کارشناس آن زیبای خاصی رو به ویلای خود بگذارید.

نور پردازی

در طراحی فضای سبز عامل کلیدی و مهم را میتوان نورپردازی اشاره نمود که شما با استفاده از نورپردازی مناسب بر درختان،گلها، وسایل تزئینی،استخر،ابنما،چمن،برکه،آبشار،مجسمه ها باید امکانات روشنی خاص خود را داشته باشند تا در شب جلوی خاص خود را نمایان سازند؛ در غیر اینصورت بدون نورپردازی در شب شما هیچگونه لذت زیبایی از طراحی فضای سبز خود نخواهید داشت، این نور است که به طراحی محوطه شما در شب اثر زیبا بخشی میبخشد وچشم در بازدید کننده ای رو به خودش جلب میکند.

 

 

 

گروه مهندسین و طراحان یوسفی دوستدار محیط زیست 

طراحی محوطه باید طوری باشد که به تاسیسات و ساختمانهای مجاور  پروژه صدمه ای وارد نیاید و درختان زیبا و چندین ساله محفوظ مانده و حتی المکان قطع نشوند.

در صورتی که ناگذیر به قطع درختان باشیم، صورت جلسه ای از دلیل عملیات قطع درختان تهیه کرده و در اختیار کارفرما میگذاریم تا با اجازه کارفرما درخت قطع بشود.

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *