کشاورزی و آبیاری هوشمند

بهبود عملکرد در بخش آبیاری هوشمند

مسئله کمبود منابع آب و کاهش آن، از مهم ترین مشکلات کنونی بشر است. این مورد در کشورهایی که در مناطق گرم و خشک واقع هستند بیشتر لمس می شود. این در حالی است که بخش زیادی از مصرف آب در تمامی کشورها مربوط به مصارف کشاورزی می باشد. از نکات مهم در آبیاری سنتی و نوین زمان آبیاری مزارع است. بسیاری از محصولات کشاورزی به دلیل کم آبی یا بی‌آبی از بین می‌روند و دلیل عمده آن کاهش رطوبت خاک و نرسیدن آب به موقع به محصولات است.

اولین قدم در جهت مقابله با بحران کم آبی ، بهینه سازی مصرف می باشد. با توجه به راندمان پایین آبیاری در ایران اصلاح الگوی مصرف در این بخش می تواند راهگشا باشد. بهیود روش های آبیاری و روش های انتقال و ذخیره آب در کشورمان که متوسط بارندگی آن ٢۵٠ میلیمتر در سال است می تواند به رونق صنعت کشاورزی و حل معضل خشکسالی کمک بسزایی کند. استفاده از سیستم های هوشمند که با اندازه گیری رطوبت خاک مزارع و بررسی وضعیت آب و هوا با حداقل مصرف آب به صورت خودکار اقدام به آبیاری می کند از روش های نوین ارائه شده می باشد . این سیستم با بررسی پارامترهای لازم به میزان نیاز گیاهان اقدام به آبیاری کرده و آن ها را سیراب می کند و از هدر رفت بیشتر آب جلوگیری به عمل می آورد . امروزه این کار با هوشمندسازی مزرع با تجهیزات پیشرفته به راحتی امکان پذیر می باشد.

 

خانه هوشمند و سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند،سیستمی است که به کمک آن میتوان با برنامه هایی از پیش تعیین شده،که بطور ثابت یا از طریق کاربر تعریف میشوند،گیاهان مختلفی را در هر نوع توپوگرافی زمین متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری نماید. از عوامل تاثیرگذاری که باعث گرایش به بهره گیری از سیستم آبیاری هوشمند در، گلخانه ها و در زمینه ی کشاورزی و یا در خانه هوشمند می گردد، اولاً صرفه جویی بالای آب در استفاده از این سیستمها و ثانیاً انعطاف پذیری این نوع سیستمها با شرایط گوناگون زمین و منطبق شدن با نوع نیاز گیاه در مصرف آب است. با نصب سیستم به فضاهای سبز میتوان پخش کننده های آب نصب شده در محیط (سیستم قطره ای،بارانی و …) را نیز کنترل نمود.

با توجه به وضعیت فعلی بحران آب در کشور و این نکته که تقریبا ۸۰ درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمندسازی می تواند یک راه حل مطمئن و مطلوب برای خارج شدن از بحران آب و مدیریت مناسبی در این زمینه باشد.

امکانات سیستم آبیاری هوشمند

·        سناریوهای پیشنهادی مدیریت سیستم آبیاری هوشمند

·        سنجش رطوبت و تشخیص اینکه آبیاری بر مبنای رطوبت خاک چه هنگامی صورت پذیرد.

·        تنظیم دبی و فشار مناسب جریان آب در مناطق مختلف.

·        زمانبندی انجام آبیاری برای ساعات خنک تر جهت صرفه جویی در مصرف آب.

·        تنظیم قطع و وصل جریان آب در زمان های مختلف

شیوه ی فعالیت سیستم آبیاری هوشمند

در این مجموعه ابزاری مانند سیستم آبیاری قطره‌ای، لوله آبیاری و اتصالات مورد نیاز وجود دارد. بخش ویژه این مجموعه سیستم آبیاری قابل تنظیم آن است که می‌تواند برای گیاهان‌تان، آبیاری را به صورت خودکار انجام دهد.

با استفاده از شیر برقی موجود در محصول و متناسب با گل‌های شما، برنامه زمان بندی طوری تعریف می‌شود که به عنوان مثال روزانه به مدت یک دقیقه آبیاری را انجام دهد و با استفاده از قطره‌چکان‌های موجود در سیتم آبیاری هوشمند، می‌توانید به راحتی و متناسب با هر گلدان آبیاری را بهتر انجام دهید.

سناریوهای پیشنهادی در سیستم آبیاری هوشمند

• اندازه گیری رطوبت خاک توسط سنسورها و سیستم هوشمند و تشخيص زمان آبياري در نتیجه امکان کنترل آبیاری فضای سبز • زمانبندي انجام آبياري براي ساعات خنك تر جهت صرفه جويي در مصرف آب • تنظیم دبی و فشار آب مناطق مختلف • قطع و وصل جریان آب در مواقع مختلف به صورت خودکار و برنامه ریزی شده.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *